Post

Marketing w mediach społecznościowych dla tłumaczy freelancerów

Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym tłumaczem freelancerem, czy doświadczonym profesjonalistą chcącym rozszerzyć swoją bazę klientów, media społecznościowe mogą zaoferować kwitnącą platformę rynkową, na której można budować swój biznes. Z ponad 2,2 miliardami aktywnych użytkowników miesięcznie na samym Facebooku, efektywne wykorzystanie mediów społecznościowych może otworzyć dostęp do ogromnej publiczności, której skala rośnie z dnia na dzień. Jednak wielu tłumaczy freelancerów nie odkryło jeszcze wartości mediów społecznościowych jako sposobu pozyskiwania klientów.

Platformy mediów społecznościowych a specjalizacje tłumaczeniowe

Poniżej wymieniliśmy kilka platform mediów społecznościowych, które należą do najpopularniejszych na świecie. Jednak, choć stanowią one dobry punkt wyjścia, ważne jest, aby rozważyć, które platformy mediów społecznościowych są najbardziej rozpowszechnione w docelowych obszarach rynku. Na przykład, jeśli oferujesz usługi tłumaczeniowe z języka rosyjskiego, warto wiedzieć, że wielu wschodnioeuropejskich użytkowników mediów społecznościowych preferuje VKontakte (VK) jako platformę społecznościową z wyboru, ponad innymi wiodącymi na świecie serwisami społecznościowymi.

Korzystanie z mediów społecznościowych

Przeciętny użytkownik spędza około dwóch godzin dziennie na serwisach społecznościowych. Przy tak stałym, wysokim ruchu, media społecznościowe mogą zaoferować wiele oczywistych możliwości marketingowych.

Wystarczy kilka kliknięć i naciśnięć klawiszy, aby utworzyć profil w mediach społecznościowych, który będzie zawierał wszystko, czego potrzebujesz do promowania swoich usług tłumaczeniowych, począwszy od twoich obszarów specjalizacji i usług, które oferujesz, po twoje dane kontaktowe i godziny pracy.

freelancing

Po założeniu profilu, następnym zadaniem jest stworzenie silnej bazy zwolenników/połączeń. Chociaż może to przyjść naturalnie poprzez utrzymywanie aktywności na swoim profilu, istnieje kilka usług, takich jak CrowdFire, które warto sprawdzić, jeśli chcesz spróbować i przyspieszyć ten proces.

Budowanie reputacji tłumacza w mediach społecznościowych

Media społecznościowe dają Ci możliwość nawiązania kontaktu z docelowymi odbiorcami poprzez udostępnianie interesujących treści, które mają związek z Twoją pracą tłumaczeniową. Możesz budować swoją reputację jako eksperta, przedstawiając rzeczywiste dowody swojej wiedzy i doświadczenia.

Słowo z ust to potężna forma reklamy, a dzięki mediom społecznościowym rozpowszechnianie informacji wśród przyjaciół, rodziny i kontaktów zawodowych nigdy nie było łatwiejsze. A dzięki wykładniczemu efektowi Internetu, gdy ludzie zaczną udostępniać Twoje treści, mogą one rozprzestrzeniać się bardzo szybko. W pozornie krótkim czasie, wiedza o Twoich usługach może dotrzeć do imponującej liczby osób na całym świecie.

Nie tylko regularna aktywność w mediach społecznościowych pomoże poszerzyć Twój krąg wpływów i przyciągnąć nowych klientów, ale może mieć również dodatkową korzyść w postaci uczłowieczenia Cię jako dostawcy usług - wielu potencjalnych klientów będzie przyciągać Cię jako osobę o dużej wiedzy.

Oczywiście, dzieląc się przykładami swojej pracy, należy przestrzegać zasad poufności, których oczekuje się od nas jako profesjonalnych tłumaczy. Jeśli Twój klient nie wyraził wyraźnej zgody na piśmie na udostępnienie tłumaczenia, nie rób tego!

Media społecznościowe i obsługa klienta

Media społecznościowe ułatwiają również szybką i sprawną obsługę klienta w sposób, z którym tradycyjna reklama i świadczenie usług nie mogą się równać. Platformy mediów społecznościowych oferują możliwość bezpośredniej komunikacji z potencjalnymi klientami za pośrednictwem samej platformy. Pozwala to reagować na prośby lub odpowiadać na pytania szybko i bezpośrednio, budując reputację doskonałej obsługi klienta, jak to zrobić.

Badania odnoszące się do marketingu w mediach społecznościowych podkreśliły główne działania w mediach społecznościowych, które prowadzą do zakupów konsumenckich i nie powinno być zaskoczeniem, że reaktywność regularnie znajduje się na szczycie listy. Inne najlepsze działania obejmują oferowanie promocji, dostarczanie treści edukacyjnych i udostępnianie ciekawych treści wizualnych.

Najpopularniejsze platformy mediów społecznościowych dla tłumaczy freelancerów

Oczywiście, przy tak wielu portalach społecznościowych, może być trudno zdecydować, które z nich najlepiej pasują do oferowanych przez Ciebie usług. W związku z tym, poniżej znajduje się krótki przegląd najpopularniejszych platform mediów społecznościowych:

Facebook:
Z ponad 2,2 miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie, Facebook jest bez wątpienia najbardziej popularną usługą mediów społecznościowych na całym świecie. Dzięki algorytmowi, który faworyzuje treści generujące konwersacje i interakcje między użytkownikami, Facebook może być dobrym miejscem do założenia aktywnego i responsywnego profilu tłumacza freelancera.

LinkedIn:
LinkedIn, skierowany do bardziej korporacyjnej publiczności, jest skutecznym serwisem do tworzenia i budowania profesjonalnych sieci kontaktów. Z około 300 milionami aktywnych użytkowników miesięcznie, LinkedIn może nie dorównać Facebookowi pod względem popularności, ale niewiele sieci społecznościowych może dorównać LinkedIn pod względem profesjonalizmu.

Twitter:
Twitter oferuje niesamowicie interaktywną i responsywną platformę mediów społecznościowych dla 335 milionów aktywnych miesięcznych użytkowników. Dzięki ukierunkowanemu systemowi "tweetów", firmy i użytkownicy mogą łatwo wchodzić w bezpośrednie interakcje między sobą - jest to usługa, którą wielu klientów uważa za atrakcyjną.

Instagram:
Mimo, że generalnie nadaje się do selfies i zdjęć żywności, Instagram jest domem dla wielu bardzo popularnych influencerów mediów społecznościowych. Ciesząc się około miliarda użytkowników miesięcznie, wszystkie treści na Instagramie koncentrują się wokół postów z obrazami.

Reddit:
Przyjmując formę dużego forum dyskusyjnego, Reddit szczyci się tym, że oferuje wątki na praktycznie każdy wyobrażalny temat. W rezultacie, znalezienie niszy wśród 330 milionów aktywnych użytkowników Reddita może być dość łatwe.

Końcowe przemyślenia

Marketing w mediach społecznościowych to doskonały sposób na rozpowszechnienie informacji o swoich usługach tłumaczeniowych. Na jakich portalach już próbowałeś swoich sił? A które planują Państwo wypróbować w następnej kolejności?