Post

Poznawanie różnorodności i różnic w językach chińskich

Jeśli zdecydowałeś się na naukę języka chińskiego... gratulacje lub 恭喜! Gōng xǐ! Czeka Cię fascynująca podróż odkrywcza. Jeśli poznasz różnice między językiem chińskim a angielskim, otworzy to Twój umysł nie tylko na nowy język, ale także na zupełnie nowy sposób postrzegania świata.

Jest jednak jedna ważna rzecz, którą należy rozważyć. Jakiego języka powinieneś się uczyć? Może Ci się wydawać, że mandaryński i chiński oznaczają to samo, ale są między nimi duże różnice.

Wbrew temu, co niektórzy sądzą, nie ma czegoś takiego jak "chiński", przynajmniej jeśli chodzi o język mówiony. W rzeczywistości istnieje wiele odrębnych języków i dialektów chińskich, które mają pewne cechy wspólne, ale także wiele różnic.

Dlaczego jest tak wielu "Chińczyków"?

Jeśli zastanowić się nad historią dużych obszarów, takich jak Europa, Afryka, Indie czy obie Ameryki, migracje ludności powodowały, że języki przenosiły się w nowe miejsca i łączyły się z innymi językami, zapożyczając słowa i gramatykę.

Władcy polityczni również powstawali i upadali, promując różne języki w szkołach, rządzie i społeczeństwie. W końcu w tych miejscach zaczęto używać setek, a nawet tysięcy języków. Nie inaczej jest z językiem chińskim.

Strona Chińska Republika Ludowa zajmuje powierzchnię 3,7 mln mil kwadratowych (nieco mniejszą niż USA), a jej populacja wynosi 1,4 mld ludzi.

Historia języka chińskiego sięga ponad 3000 lat wstecz, do języka, który lingwiści nazywają proto-synickim, a który według historyków rozwinął się w "język starochiński", język Konfucjusza, i który dał nam wczesne przykłady pisma chińskiego, znalezione w "Pismo kości wyroczni".

Pismo to ewoluowało następnie do współczesnych pism, które nazywamy chińskim tradycyjnym i uproszczonym. Są one używane przez wszystkich potomków języka proto-synickiego, w tym przez osiem głównych języków i dialektów używanych obecnie.

Jakie są różne rodzaje języka chińskiego?

Najbardziej znanym i powszechnie używanym językiem chińskim jest Guanhua, czyli Mandaryński. Jest to regionalna odmiana języka pekińskiego (znanego jako pǔtōnghuà, czyli "wspólny język") i jest językiem urzędowym w Chinach, na Tajwanie i (wraz z innymi) w Singapurze. Zwykle nie jest określany jako dialekt, ale raczej jako wspólny język Chin. Z tego powodu większość studentów języka chińskiego rozpoczyna naukę mandaryńskiego.

Inne główne formy języka chińskiego to:

 • Wu: Używany w Zhejiang i na północy, w tym w Szanghaju.
 • Północny Min: Używany w północnym Fujian, na południe od rzeki Min.
 • Południowy Min (lub Hokkien): Używany w południowym Fujian i na wybrzeżu w kierunku południowym, a także na Tajwanie i Hainan.
 • Kejia (lub Hakka): Używany głównie w północno-wschodnim Guangdong.
 • Xiang (lub Hunanese): Używany w Hunan
 • Gan: Używany głównie w prowincji Jiangxi
 • Yue (lub kantoński): Używany w większości prowincji Guangdong, w tym w Hongkongu, oraz w większości prowincji Guangxi.

Mandaryński jest nauczany w szkołach w całych Chinach i staje się lingua franca kraju. Programy telewizyjne i radiowe są na ogół nadawane w języku mandaryńskim na głównych kanałach, chociaż inne języki są chronione konstytucyjnie i istnieje kwitnąca scena kulturalna we wszystkich dialektach.

Oferujemy korepetycje online z ponad 50 języków.

Preply to jedna z wiodących platform edukacyjnych, która zapewnia lekcje 1 na 1 z certyfikowanymi korepetytorami za pośrednictwem ekskluzywnego czatu wideo.

 • Znajdź mojego korepetytora online teraz
 • 1456 opinii, "Doskonały"

Jakie są różnice między mandaryńskim a innymi chińskimi językami lub dialektami?

Tony

Słowa w językach sinickich mają tylko jedną sylabę. Może to być ograniczeniem - jeśli chińskie słowa mają tylko jedną sylabę, oznacza to, że liczba dźwięków, które można wydobyć, jest ograniczona.

Tu właśnie przydają się tony. Istnieje wiele teorii na temat tego, dlaczego tony są tak ważne, ale jedną z nich jest to, że ze względu na ograniczoną liczbę słów w języku chińskim, posiadanie różnych tonów dla tych samych kombinacji dźwięków znacznie zwiększa liczbę słów w języku.

W języku mandaryńskim, jeśli powiesz ma w wysokim, płaskim tonie, oznacza to "matkę". Jeśli wypowiesz to słowo tonem opadającym, a następnie wznoszącym się, oznacza to "koń". Język mandaryński jest stosunkowo prosty, ma cztery tony i ton neutralny.

Natomiast języki kantoński i hakka mają sześć standardowych tonów. Wu ma inny system tonalny Wu ma inny system tonalny niż mandaryński, z wysokością dźwięku związaną z formalnością i tonami opartymi na tych, które pojawiają się wokół nich w zdaniu.

Sposób, w jaki brzmią

W mandaryńskim słowa mogą kończyć się tylko na /n/ lub / ng.ng/, podczas gdy kantoński ma większą swobodę co do sposobu użycia spółgłosek. Z tego powodu ludzie mówią, że łatwiej jest rymować słowa w języku kantońskim, co może być powodem tego, że muzyka kantońska jest bardzo popularna wśród młodych ludzi w Chinach, a ludzie mówią, że poezja i opera kantońska są przyjemniejsze w odbiorze!

Jeśli chcesz posłuchać przykładów różnych chińskich dialektów, Phonemica.net posiada ogromny zbiór nagrań z całych Chin.

Chociaż czasami można odgadnąć słowa, które brzmią tak, jakby oznaczały to samo, ogólnie rzecz biorąc, dialekty języka chińskiego brzmią zupełnie inaczej.

Angielski Mandaryński Kantoński Północny Min Południowy Min Wu Hakka Xiang Gan
man nán nám náng lám nám lán lan
oko ɲiã ŋan ŋiaŋ gɪŋ ŋɛ ɲian ŋan ŋan

Którego z nich powinienem się uczyć?

Decyzja o tym, którego dialektu chińskiego powinieneś się uczyć, zależy od tego, jak dużo będziesz ćwiczyć. Im więcej będziesz ćwiczyć, tym większe będą Twoje szanse na przyswojenie języka. Oto kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę:

 • Mandaryński ma zdecydowanie najszerszy zakres dostępnych materiałów do nauki. Wszystkie główne kursy językowe uczą standardowego mandaryńskiego, a jako cudzoziemiec w Chinach ludzie zazwyczaj będą próbowali rozmawiać z tobą po mandaryńsku, ponieważ jest to język powszechny w całych Chinach.
 • Jeżeli planujesz wyjazd do konkretnego miejsca w Chinach, musisz znaleźć materiały lub nauczyciela dla tego konkretnego regionu. W Hongkongu powinieneś spróbować nauczyć się kantońskiego, a jeśli wybierasz się do Szanghaju, powinieneś nauczyć się wu.
 • Może chcesz porozmawiać z osobą lub osobami z Twojego kraju? Języki kantoński i hokkien są powszechnie używane przez emigrantów w wielu innych krajach. Jeżeli mieszkasz w USA, a w Twoim mieście jest Chinatown, jest duża szansa, że mówi się tam po kantońsku.
 • Jeśli interesujesz się kulturą - np. Chengdu rap będziesz potrzebował dialektu syczuańskiego mandaryńskiego. A jeśli chodzi o chińskie opery, spróbuj śledzić Opery kantońskie kanały oper kantońskich na YouTube.

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego rodzaju języka chińskiego dla swoich potrzeb lub szukasz wskazówek dotyczących tonów, możesz skorzystać z pomocy Preply Korepetytor języka kantońskiego lub mandaryńskiego może udzielić Ci fachowej porady, która pomoże Ci w nauce.

Źródła:

 • LaPolla, Randy J. "Kontakt językowy i zmiany językowe w historii języków sinickich". Procedia-Social and Behavioral Sciences 2.5 (2010): 6858-6868.
 • Stearns, Peter N. The Oxford Encyclopedia of the Modern World. Oxford: Oxford University Press, 2008. Drukuj.
 • Egerod, Søren Christian. "Chinese languages". Encyclopedia Britannica, 7 października 2013 r., https://www.britannica.com/topic/Chinese-languages. Dostęp 7 listopada 2021.
 • Oxford Essential Quotations. Ed. Ratcliffe, Susan, : Oxford University Press, . Oxford Reference. Data uzyskania dostępu: 7 listopada 2021 r.
 • Tang, Chaoju, and Vincent J. Van Heuven. "Wzajemna zrozumiałość dialektów chińskich testowana doświadczalnie." Lingua 119.5 (2009): 709-732.