Post

Poznaj Andreasa Graefa: Nauczyciel Preply z misją

Poznaj Andreas GraefAndreasa Graefa, doskonałego korepetytora, którego misją jest pomaganie uczniom w opanowaniu języka niemieckiego.

W ciągu ostatnich dziewięciu lat pomógł on poprawić życie wielu setkom osób uczących się języka. Mając za sobą prawie 5000 lekcji online i nieskazitelną ocenę 5 gwiazdek na swoim profilu nauczania Preply, z przyjemnością porozmawiam z nim o tym, jak udziela tak wspaniałych lekcji i dowiem się więcej o jego podejściu do korepetycji online.

Kiedy rozmawiałem z Andreasem, byłem zaskoczony, że nie mieszka on w Berlinie, Frankfurcie czy Zurychu. Tak naprawdę mieszka w Santa Cruz w Boliwii - kraju, który go fascynuje.

"Kocham ten kraj, a tutejsi ludzie są naprawdę mili. Ale to prawda, ludzie nie spodziewają się, że jestem w Ameryce Południowej! Moi studenci zawsze chcą wiedzieć, jak znalazłem się w Boliwii, jak tu jest i jak długo jestem w Santa Cruz" - mówi. "To duży kontrast w stosunku do Niemiec i bardzo mi się tu podoba".

Dowiedzmy się więc więcej o Andreasie, poznajmy tajemnicę jego sukcesu oraz rady, jakie ma dla nauczycieli online.

Rozwój jako nauczyciel

Mimo że Andreas z wykształcenia jest inżynierem biznesu, zakochał się w nauczaniu języków obcych i poświęcił się temu w pełnym wymiarze godzin. W trakcie swojej kariery nauczał w takich miejscach jak Instytut Goethego, Instytut FISK, a nawet w swojej własnej własnej szkole językowej.

Swoim uczniom pomaga przede wszystkim w przygotowaniu do egzaminów Goethego, TELC i innych podobnych egzaminów. Dobrze czuje się w roli korepetytora w różnych grupach wiekowych, na różnych poziomach językowych i jest dumny z tego, że potrafi dostosować swoje zajęcia do każdej osoby.

Andreas rozumie również wyzwania i frustracje, które mogą pojawić się podczas nauki gramatyki, słownictwa i wymowy - w końcu sam zna angielski i hiszpański na poziomie C2. Jako osoba ucząca się języka, Andreas jest w stanie lepiej wczuć się w sytuację swoich uczniów i wspierać ich na drodze nauki języka.

Jak więc zaczął?

"Po pierwsze, jak wielu nauczycieli, szukałem możliwości zarobienia trochę więcej pieniędzy w czasie studiów. W tym czasie przebywałem w Boliwii - poszedłem więc do miejscowej szkoły niemieckiej i zapytałem o możliwość udzielania lekcji wspomagających" - opowiada. "Zaproponowali mi współpracę, więc zacząłem pomagać uczniom w odrabianiu lekcji".

Okazało się jednak, że było to dla niego coś więcej niż tylko możliwość pracy na pół etatu.

"Bardzo polubiłem nauczanie, bo to świetna zabawa. Uczyłem się więcej o ludziach i ich kulturze, więc to był dla mnie początek tego wszystkiego".

Nie zawsze było to jednak łatwe. Kiedy przeszedł do bycia nauczycielem, miał pewne wyzwania.

"Musiałem przyzwyczaić się do struktur i stylów nauczania. To było naprawdę trudne. Potem, kiedy zacząłem uczyć online w Preply, musiałem zmienić styl nauczania i ponownie dostosować swoje podejście.

Krok w świat online

W chwili pisania tego tekstu Andreas przeprowadził dokładnie 4834 lekcje na platformie Preply. To brzmi jak całe życie nauczania! - Chciałem się dowiedzieć, co by powiedział, gdyby mógł cofnąć się w czasie i udzielić sobie rady.

"Tuż przed moimi pierwszymi zajęciami online powiedziałbym sobie, żeby się nie denerwować. Zawsze poznawaj uczniów i staraj się stosować do tego, co chcą i mówią".

To zrozumiałe, że nerwy są powszechne wśród początkujących korepetytorów języków obcych online. Jednak obawy związane z technologią i zarządzaniem klasą online szybko mijają, gdy okazuje się, że wszystko jest bardzo proste.

"Przed Preply nigdy nie uczyłem online" - mówi. "Nauczanie online w systemie jeden na jeden jest zupełnie inne, ale myślę, że dla wielu nauczycieli jest to łatwiejsze, ponieważ nie trzeba zwracać uwagi na tak wielu uczniów. Nie trzeba też radzić sobie z problemami związanymi z zarządzaniem klasą, które pojawiają się w dużych grupach."

Dla Andreasa nauczanie online ma jeszcze jedną zaletę:

"W sieci można skupić się bezpośrednio na uczniu i spróbować dostosować się do niego w 100%".

Łatwe znajdowanie studentów dzięki Preply

"Preply naprawdę dobrze radzi sobie z wyszukiwaniem wielu studentów. Sukces platformy zależy od twojej pozycji i ceny. Jeśli zwiększysz swoją cenę, zyskasz mniej klientów, ale za to lepszą stawkę. Kluczem jest znalezienie równowagi".

Andreas korzysta również z grupy społeczności Preply Tutors na Facebookugdzie, jak twierdzi, jest mniejsza konkurencja wśród niemieckich korepetytorów.

Oprócz pozyskiwania nowych, płacących klientów, bardzo lubię nawiązywać nowe kontakty i poznawać ludzi z różnych kultur i środowisk" - mówi. "Jako nauczyciel mam naprawdę głęboki wgląd w różne kraje. Mam uczniów z USA, Senegalu i z całego świata".

Rady Andreasa dotyczące nauczania online

Andreas ma kilka najważniejszych wskazówek dotyczących nauczania dorosłych i dzieci przez Internet. Po pierwsze, mówi o technologii:

"Platforma Preply jest świetna, ale nie pomoże ci, jeśli masz problemy z połączeniem internetowym (co zdarza mi się w Boliwii)! Potrzebujesz planów awaryjnych. Na przykład upewnij się, że w razie potrzeby będziesz mógł przełączyć się na połączenie internetowe z telefonu komórkowego".

Jeśli chodzi o nauczanie dorosłych, mówi, że na początku był trochę zdenerwowany.

"Byłem młody, a kiedy miałem starszych uczniów, obawiałem się, jak powinienem ich traktować" - mówi. "Czasami są oni bardzo uporządkowani, jeśli chodzi o to, czego chcą. Jeden czy dwóch moich uczniów mówi mi dokładnie co powinno znaleźć się w moim planie lekcji. Ale nauczyciel musi się dostosować - uczeń to też klient".

A jakie rady ma Andreas dla uczących dzieci online?

"Dzieci bywają wymagające. Najtrudniejsze jest to, że bardzo szybko się rozpraszają. Trzeba je motywować. Mam na przykład ucznia, który chce się uczyć tylko wtedy, gdy zbliża się egzamin - a to nie bardzo się sprawdza, gdy uczysz się języka!".

Oto, co Andreas zaleca robić, aby utrzymać motywację uczniów na wysokim poziomie:

Poznaj ich

"Spróbuj dowiedzieć się, co dzieci lubią, czym się interesują i jakie mają hobby".

Nawiąż silną więź

"Naprawdę muszą Cię lubić - a jeśli nie, nie będą zwracać na Ciebie uwagi" - mówi Andreas. "Będą Ci też pokazywać różne rzeczy, na przykład, że mają jakieś zwierzątko. Musisz być bardzo zainteresowany - uważam, że wtedy szybciej się uczą".

Graj w gry

"Czasami warto przerwać lekcję lub zrobić to pod koniec zajęć, gdy dzieci są zmęczone. Wiele z moich dzieci lubi grać w wisielca".

Zadawaj pytania

"Zadawaj dużo pytań. Dzieci uwielbiają opowiadać o swoim dniu, rodzinie, życiu w szkole itd. To naprawdę buduje relację" - mówi.

Ustal zasady

A co zrobić, gdy Andreas zauważy złe zachowanie w klasie?

"Zazwyczaj rozmawiam z rodzicami tylko wtedy, gdy mamy poważne problemy. Nie chcę pisać do twojego taty" - mówię - "ale jeśli nie odrobisz pracy domowej..." to zwykle działa!".

Dowiedz się więcej o korepetycjach z języków obcych online

Rozmowa z Andreasem była prawdziwą przyjemnością. Jedną z rzeczy, na które wielokrotnie zwracał uwagę, była konieczność dostosowania zajęć do potrzeb każdej osoby. Zajęcia należy planować z uwzględnieniem celów edukacyjnych, ale trzeba też wziąć pod uwagę, czego konkretnie chce uczeń.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o korepetycjach online, nie jesteś sam. Prawie 50 000 tysięcy korepetytorów zaufało Preply.

Dowiedz się więcej o tym, jak możesz dostać praca korepetytora online z nami.